Aparat do wylęgu jaj różnych gatunków ptaków

W dużych zakładach wylęgowych drobiu wykorzystuje się automaty do wylęgu jaj, które są w stanie zmieścić nawet kilkaset jaj kurzych. W takich automatach znajdują się obracane tace. W pomieszczeniu do wylęgu muszą oczywiście panować odpowiednie warunki – temperatura, wilgotność itd.

Warunki panujące w inkubatorze do wylęgu

mały inkubator do jajTrudno osiągnąć takie same warunki w przydomowych hodowlach drobiu. Jeśli hodowca chce zachować kilka czy kilkanaście jaj do wylęgu, może jak najbardziej skorzystać z mniejszych inkubatorów, które kosztują kilkaset złotych, a działają naprawdę znakomicie. Są to inkubatory cyfrowe, a sterowanie nimi jest niezwykle proste. Warto zaznaczyć, że w takich inkubatorach mogą mieścić się różne ilości jaj i wcale nie muszą być to tylko i wyłącznie jaja kurze. Taki mały inkubator do jaj równie dobrze może służyć do wylęgu jaj pochodzących od innych ptaków. Przykładem mogą być tutaj bażanty, kuropatwy czy też perliczki. W inkubatorze mogą zostać umieszczone nawet jaja indyków lub gęsi. Oczywiście przed włożeniem jaj trzeba określić parametry, w jakich będą się one znajdować. Za pomocą wyświetlacza cyfrowego można swobodnie regulować temperaturę znajdującą się w inkubatorze. Stadia wylęgu jaj można śledzić za pomocą specjalnych okienek obserwacyjnych. To jeszcze nie wszystkie zalety takich inkubatorów. Tace znajdujące się w inkubatorze przystosowane są do jaj o różnych wielkościach. Dlatego możliwe jest inkubowanie jaj wielu gatunków ptaków.

Inkubator posiada też zewnętrzne zaopatrzenie w wodę, przez co utrzymywana jest odpowiednia wilgotność w środku urządzenia. Najlepsze rezultaty lęgowe osiągane są w temperaturze pokojowej. Warto zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia, bo dzięki niemu wylęgi z pewnością będą prowadzone profesjonalnie i prawidłowo.